Trečiadienis, 11 Spalis 2017 10:32

Etnografiniame žvejų kaimelyje

 

Paukščių palydėtuvės Estijoje Mūsų gimnazijos moksleiviai jau ketvirtą kartą dalyvavo tarptautiniame projekte ,,Paskui paukščius“. Spalio 4 – 7 d. Lietuvos jaunųjų ornitologų mokslinės konferencijos laimėtojai buvo pakviesti į Tarptautinę ekspediciją – išvyką „Paukščių palydos 2017 Estija”. Iš mūsų gimnazijos, lydimi biologijos mokytojos V. Katkuvienės, vyko 7b kl. mokiniai Agnė Vaitkutė ir Mantas Dagenis, I g kl. mokinys Rolandas Vyniautas ir IVa kl. mokinė Beatričė Kasiliauskaitė. Kelionė prasidėjo spalio ketvirtos rytą Pasvalyje, kur įsėdome į kelioninį autobusą. Iš Pasvalio, per Rygą, patraukėme į Estijoje esantį Matsalu nacionalinį parką. Visą kelią turo gidė mums pasakojo įvairias įdomybes apie pravažiuojamas vietoves ir, žinoma, apie patį nacionalinį parką. Kelionėje dalyvavę ornitologai Gediminas Petkus ir Modestas Bružas dalijosi savo žiniomis apie praskrendančius paukščius, ragino mus juos registruoti specialiai tam skirtuose lapuose. Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtinio ir ekologinio skyriaus vedėjas Almantas Kulbis mums suteikė daug žinių apie kitą gamtos pusę – augmeniją.

Pakeliui į Matsalu nacionalinį parką buvome sutoję Parnu mieste, pravažiavome Soomaa nacionalinį parką. Matsalu matėme daugybę paukščių, tarp jų ir pilkąjį garnį, didijį baltąjį garnį, jūrinius erelius, gulbes nebyles, gulbes giesmininkes, praskendančius pilkųjų žąsų pulkus ir daugybę kitų. Iš ten vykome į Virtsu miestą, iš kurio keltu persikėlėme į Muhu salą, kurioje lankėme etnografinį Koguvos žvejų kaimelį. Čia esančios senovinės sodybos šiaudiniais stogais, menančios laikus, kai salą valdė švedai, juosiamos akmeninių, apsamanojusių tvorų yra tarsi muziejus po atviru dangumi. Kai kur ant tvorų guli apverstos senos žvejų valtys – gyventojai net sulūžusias jas pasilikdavo, taip pagerbdami valtis it kokius šeimos narius. Kiek toliau už kaimo, arčiau jūros, į horizontą žvelgia didžiulė Juhano Smulio – Estijos rašytojo – skulptūra. Pajūryje per teleskopus ir žiūronus matėme įvairių vandens paukščių: klykuolių, kuoduotųjų ančių, nuodėgulių, kragų.

 

Po to sąsiauriu važiavome į Saremos salą - didžiausią salą Estijoje. Nakvojome viešbutyje, Kuresare mieste. Antrąją dieną vyko ekskursija po Saremos salą. Pirmiausia aplankėme didingą, viduramžius menančią Kuresarės pilį, kuri yra laikoma geriausiai išlikusia viduramžių pilimi Baltijos šalyse. Aplinkui pilį skraidė pulkelis kikilių, pilkųjų varnų, keletas kuosų, didžiųjų zylių. Už pilies esančiame stebėjimo bokšte, naudodamiesi teleskopais, apžvelgėme vandens paukščius, tarp kurių pastebėjome ir laukį. Botanikas Almantas Klubis supažindino mus su švediniu šermukšniu, kurio nerastume Lietuvoje.

Iš Kuresare miestelio patraukėme prie dvidešimt vieno metro aukščio Pangos skardžio. Ant skardžio įrengtas dolomitinis saulės laikrodis. Dėl itin dėkingų oro sąlygų buvo labai patogu stebėti vandens paukščius, tarp kurių matėme ir gan retą paprastąją gagą. Aplankėme ir Kaali meteorito kraterį, žinomą visame pasaulyje. Kaali ežeras – didžiausias iš kraterių bei vienintelis išlikęs tokio pobūdžio reiškinys Europoje. Iš ten patraukėmė aplankyti Anglos malūnų. Buvo galima įeiti į malūno vidų ir iš arti apžiūrėti visus jo mechanizmus. Aplink teritoriją pastebėjome daug įvairių vieversių rūšių. Galiausiai grįžome į žemyną ir aplankėme Estijos sostinę Taliną. Gidė papasakojo senamiesčio pastatų istorinę reikšmę ir svarbą, grožėjomės sostinės panorama. Vaikštinėdami po miestą sutikome gatvės muzikantą, mokantį dainuoti lietuviškai. Laisvu laiku galėjome žvalgytis po senamiestį ir aplankyti mums įdomius turistinius objektus, kaip antai vieną pirmųjų vaistinių. Išvykę nakvojome viešbutyje Nelijarve vietovėje. Trečios dienos rytą išvykome į Lahemos nacionalinį parką, kuriame praėjome VIRU BOG gamtos pažintiniu taku. Botanikas Almantas Kulbis noriai pasakojo mums apie pelkės augalus, kiminų ypatybes, aukštapelkių svarbą. Itin nudžiugome radę beržą keružį, kuris yra itin retas Lietuvoje, bei saulašarę. Nors pelkės paukščiai ir buvo pasislėpę, pasisekė išgirsti teterviną. Matėme daugybę mirgruojančių žąsų. Aplankėme ir Lahemos nacionalinio parto informacinį centrą, žiūrėjome trumpą filmą apie Lahemą. Iš ten patraukėme papietauti į kavinę Vosu gyvenvietėje. Praėjome dalį Kasmu pajūrio gamtos pažintinio tako. Matėme didžiulius riedulius pajūryje, džiaugėmės galėję pamatyti eurazijines cyples. Miškingesnėje vietovėje gerėjomės įspūdinga gamta, užburiančiu kraštovaizdžiu. Praėję pažintinį taką grįžome į autobusą ir važiavome į nakvynės vietą Viljandi mieste.

Ketvirtą dieną nuvykome į Tartu, vaikštinėjome po miesto senamiestį. Matėme šv.Jono Krikštytojo bažnyčią, įspūdingą Tartu universitetą, daugybę istorinių paminklų. Čia galėjome rinktis, kur testi pažintinę kelionę: AHHA mokslo ir žinių centre ar Tartu Universiteto gamtos istorijos muziejuje. Mes pasirinkome AHHA centrą. Ten matėme dideles ekspozicijas apie žmogaus kūno sandarą, variklių veikimą, kai kurių fizikinių reiškinių, kaip antai slėgis, demonstraciją. Didelė dalis parodos buvo integruota: galėjai pats išbandyti įvairias technologijas ir iš arti pamatyri jų veikimo principus. Viena iš labiausiai intriguojančių patirčių buvo važiavimas dviračiu ant įtempto lyno. Nors tai buvo saugu ir negalėjai nukristi, bijantiems aukščio tai buvo didelis išbandymas. Ir tai tik keletas AHHA centre buvusių eksponatų pavyzdžių.

Iš Tartu miesto patraukėme atgal į Lietuvą. Po ilgos kelionės saugiai parsigavome į Pasvalį iš kur vėlai vakare grįžome namo. Per visą kelionę matėme apie septyniasdešimt skirtingų paukščių rūšių. Jaučiamės labai dėkingi tiek turo gidei, tiek abiem ornitologams, tiek botanikui Almantui Kulbiui už suteiktas žinias ir nepamirštamus įspūdžius. IVa kl. mokinė Beatričė Kasiliauskaitė

Sedos Vytauto Mačernio gimnazijos IV kl. mokinė Beatričė Kasiliauskaitė

 
Trečiadienis, 04 Spalis 2017 09:00

Edukacinė programa „Saugomos rūšys“

 

Mūsų gimnazija dalyvauja projekte „Neformaliojo vaikų švietimo paslaugų plėtra“. Pagal šį projektą rugsėjo 20 d. 7- IV g klasių 23 moksleiviai, lydimi mokytojų Editos Kleinauskienės ir Virginijos Katkuvienės vyko į Panevėžio rajone Pašilių k. esantį stumbryną ir dalyvavo edukacinėje programoje „Saugomos rūšys“. Mokiniai daug sužinojo ne tik apie saugomą vienintelę Lietuvoje stumbrų populiaciją, bet ir apie įvairias žinduolių, roplių ir paukščių saugomas rūšis. Pamoką gamtoje vedė patyrusi gamtininkė ornitologė Ingrida Meškinytė. Šis projektas suteikė galimybę nuvykti ir susipažinti su toliau nuo mūsų rajono esančiomis saugomomis teritorijomis, gyvūnais. Labai svarbu, kad šių edukacinių užsiėmimų metu savo žiniomis dalijasi savo srities specialistai.

 

Biologijos mokytoja V. Katkuvienė

 
Antradienis, 03 Spalis 2017 21:06

Skautai rudenį pasitiko aktyvia veikla

 

Šių mokslo metų pradžioje Medeinos draugovės gretas papildė 10 naujų narių. Antrąjį rugsėjo savaitgalį keletas draugovės sesių vyko į renginį Pikeliuose, kur susitiko su šauliais. Renginį organizavo Pikelių bendruomenė. Skautės dalyvavo įvairiose estafetėse, orientacinėse varžybose ir parsivežė net du apdovanojimus. Tą patį savaitgalį, kita dalis skautų kartu su Mažeikių NVO atstovais, vyko į eskursiją Mažeikiai – Plungė – Rietavas – Klaipėda. Eskursijos metu nevyriausybinių organizacijų atstovai trumpai pristatė savo veiklą, kvietė į būsimus renginius. Rietave eskursijos dalyvius pasitiko Telšių krašto Vykinto draugovės skautų vadovas V. Ruškys, palydėjo į muziejų, aprodė parką. Didelį įspūdį skautams paliko lankymasis prie „Olandų kepurės“ pajūryje. Rugsėjo 30 d. skautai atšventė draugovės 9 –ąjį gimtadienį ir ta proga organizavo žygį į Medeinos baravykyną – savo pamėgtą kampelį Sedos girioje. Baravykynas savo vardą pateisino – skautai vis nešė ir nešė rastus baravykus į stovyklavietę. Medeina – tai miško deivė, žvėrių globėja, todėl skautai gimtadienio proga pasivadino deivės Medeinos globojamų gyvūnų ir kitų miško gėrybių vardais. Jei kas pamiršdavo kreiptis naujuoju vardu, darydavo ,,tikrą skautišką pritūpimą“, tad prisisportavusių tą dieną buvo daug. Kaip ir pridera, gimtadienio metu skambėjo sveikinimai, dainos, skautai šoko ir žaidė. Diena buvo kupina juoko, šypsenų ir geros nuotaikos. Po visų linksmybių, paragavę sesių Aistės ir Akvilės gaminto gimtadienio torto, skautai linksmai su daina grįžo namo.

 

Sktn. vyresn. sk. Virginija Katkuvienė

 
Antradienis, 03 Spalis 2017 20:57

Rudens gėrybių paroda


Rugsėjo 25 – 29 dienomis gimnazijoje vyko rudens gėrybių paroda. Dauguma pradinukų noriai dalyvavo parodoje. Ir ko tik vaikai, kartu su tėveliais, neprigamino iš savo rudens gėrybių. Čia galėjai pamatyti ir karietą, ir kiškį, ir pingvinų būrį, ir ežiuką... O kur dar krepšeliai, pilni įvairiausių ir įdomiausių vaisių ar daržovių. Kai kurių eksponatų vaikai patys nepajėgė atnešti. Ne vienam prireikė pagalbos nešant darbelius, padarytus iš didžiulių moliūgų ar įspūdingų cukinijų. Visa mokyklos bendruomenė ir svečiai džiaugėsi kūrybiškais pradinukų darbeliais. O pačių įdomiausių darbelių autorius pradžiugino gimnazijos direktorės A.Kazlauskienės įteikti padėkos raštai. Džiaugiamės gražia paroda ir dėkojame tėveliams, kurie kartu su savo atžalomis papuošė gimnaziją savo darbeliais.

Pradinių klasių mokytojos

 
Ketvirtadienis, 28 Rugsėjis 2017 09:41

Kas mena mūsų krašto praeitį?

Ketvirtokai ilgai svarstė, kaip nusikelti į praeitį. Galiausiai nusprendė, kad tam labiausiai tiktų koks nors muziejus. Todėl mokytis pasaulio pažinimo temos „Kas mena mūsų krašto praeitį?“ 4a ir 4b klasės, lydimos mokytojų G. Vainutienės ir L. Milieškienės, išvyko į respublikinį Vaclovo Into akmenų muziejų Mosėdyje. Čia mokiniai sužinojo Mosėdžio istoriją, daugybę įdomybių apie įvairius mūsų krašto akmenis ir riedulius, apžiūrėjo muziejaus akmenų vidaus ir lauko ekspozicijas. Susipažinti su Lietuvos istorija mokiniai vyko į Plungės rajone, Gargždelės kaime, esančią Orvidų sodybą. Abu muziejai suteikė ketvirtokams daug žinių, įspūdžių ir teigiamų emocijų.

 

Loreta Milieškienė

 
<< Pradžia < Ankstesnis 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Sekantis > Pabaiga >>